Naše doporučení

Čeká Vás krásný zážitek na koncertě klasické hudby, povznášející balet, skvělý večer v některém z pražských jazzových klubů, nebo magické představení černého divadla. Přinášíme Vám zde několik tipů, jak si vybranou akci co nejvíce užít:

1. Jak se obléknout 
2. Volné sezení
3. Kdy na koncert nebo představení přijít
4. Kam si sednout
5. Děti na koncert - ano či ne?
6. Jak se na koncertě nebo v divadle chovat 
7. Kdy je vhodné tleskat
8. Z akce domů noční Prahou


1. Jak se obléknout 

Přestože se dnes někdy na společenských akcích ustupuje od formálního oblečení, my Vám doporučíme, abyste slavnostním oděvem přispěli ke krásné atmosféře kulturní akce. Platí to zejména pro koncerty symfonických orchestrů a festivaly ve velkých koncertních síních, jako je např. Smetanova síň či Rudolfinum. Pokud zvolíte oděv vhodný k dané příležitosti, dáte vyniknout své kultivovanosti. Elegantním úborem navíc podpoříte celkovou atmosféru koncertu nebo představení a i díky Vám tak bude večer krásný a nezapomenutelný.

Koncerty v kostelech, pokud není uvedeno jinak nevyžadují formální oděv, nicméně doporučujeme v letních měsících spíše dlouhé kalhoty a sukně (ne šortky a minisukně) a zakrytí holých ramen lehkým šátkem. V zimních měsících pak je pravidlem pro pány sejmout v kostele pokrývku hlavy.

Pokud jde o jazzové kluby a černé divadlo, platí obecně spíše uvolněná pravidla ležérního stylu, a není třeba si brát speciální oděv. Fantazii se však meze nekladou, a zvláště v jazzovém klubu můžete nechat vyniknout  Váš osobní styl a dámy pak šarm a půvab.


2. Volné sezení

V současné době najdete u mnoha kulturních akcí systém volného sezení. Velmi olíbený je tento způsob prodeje především pro koncerty v kostelech, kde posluchači sedí v lavicích, a akustika je výborná v celém prostoru. Také mnoho černých divadel a většina pražských jazz klubů nabízí vstupenky v systému volného sezení.
Volné sezení Vám VŽDY zaručuje sedadlo v sále, výběr konkrétního místa je již na Vás. Při vstupu do sálu či kostela si vyberete místo podle svých představ, a doporučujeme přijít o něco dříve, budete tak mít lepší prostor pro výběr.


3. Kdy na koncert nebo představení přijít

 • U akcí s volným sezením doporučujeme příjít 30 minut před začátkem. Tak máte mnohem větší šanci si vybrat místa, která se Vám nejvíce líbí. Na druhou stranu by nemělo smysl chodit ještě dříve, protože většina sálů se návštěvníkům otevírá půl hodiny před začátkem akce.
 • Pokud máte vstupenku na akci s číslovaným sezením, pak buďte úplně bez starostí, stačí dorazit jen krátce před začátkem akce. Přesto však je lépe nenechat příchod na poslední chvíli. Zvláště v případě velkých sálů se dřívějším příchodem vyhnete tlačenici u vchodu, můžete si odložit věci do šatny, pohodlně se usadit a vychutnávat si krásu sálu v záři světel.
 • Pokud byste přišli pozdě, většina pořadatelů by Vás už nevpustila do sálu, abyste pozdním příchodem nerušili ostatní návštěvníky již probíhajícího koncertu nebo představení.

4. Kam si sednout

 • Sedět v prvních řadách je často považováno za tu nejlepší volbu, v mnoha případech je však opak pravdou! Pokud jdete na koncert velkého orchestru v koncertním sále, nejlepší akustický zážitek nabízí většinou sedadla uprostřed sálu.
 • Totéž, tedy že nejlepší jsou místa uprostřed, platí pro koncerty v kostelích (kde je navíc někdy orchestr vepředu doprovázen varhany vzadu na kůru).
 • Také pro sledování baletu jsou lepší místa více vzadu, která poskytují lepší podívanou na celek.
 • Černá divadla hrají většinou na menších scénách, ale i zde platí, že první řada sice zaručí výhled na detaily, celek však vynikne z větší vzdálenosti. 
 • Výjimkou jsou komorní koncerty klasické hudbyjazzové koncerty, kdy sedadla v předních řadách naopak slibují intenzivnější zážitek. 

5. Děti na koncert - ano či ne?

 • Pokud máte jistotu, že Vaše dítě vydrží celý koncert/představení sedět na místě a nevyrušovat hlasitými projevy (délku koncertu najdete vždy v popisu akce), bez obav jej na koncert vezměte. U mnoha akcí na www.viamusica.cz najdete přímo zlevněné ceny pro děti.
 • V opačném případě, pokud je Vaše dítě velmi malé nebo tušíte, že by jej akce nebavila a mělo by problém vydržet na místě, raději jej s sebou neberte. Riskovali byste pohoršené pohledy lidí, kterým by projevy Vašeho dítěte kazily zážitek. Počkejte raději, až Vaše ratolest povyroste a lépe ocení klasickou hudbu nebo jazz. Nebo obojí!

6. Jak se na koncertě nebo v divadle chovat 

 • Obecně není dovoleno jíst a pít během koncertu nebo divadelního představení. Už jenom šustění pytlíku s bonbóny může vaše sousedy obtěžovat a stejně tak se rozhodně nehodí konzumace přinesených nápojů.
 • Pokud ovšem navštívíte koncert s večeří, platí pravý opak! Konzumace je zde součástí akce, a za doprovodu hudby ochutnáte vynikající speciality a lahodné nápoje. Stejně tak i v jazzovém klubu je osvěžující drink součástí večera a v některých jazzclubech můžete dokonce při koncertě povečeřet. 
 • Na koncertech a v divadle není vhodné rušit ostatní návštěvníky šeptáním anebo dokonce hlasitým mluvením. Během koncertu se raději nechte zcela unést hudbou a pocity nechte rozeznít ve svém nitru. Ke sdělování dojmů budete mít prostor během přestávky.
 • Pro všechny akce bez výjimky platí nepsané pravidlo vypnout mobilní telefon.
 • Během většiny koncertů a představení není dovoleno pořizovat fotografie nebo videozáznam. Nicméně chcete-li si pořídit snímek do rodinného alba z krásné koncertní síně nebo kostela, neváhejte se vyfotografovat před nebo po koncertu.
 • Chcete-li ale zachytit skvělou jazzovou atmosféru v klubu, můžete tak skoro všude učinit, nepoužívejte však blesk na fotoaparátu.

7. Kdy je vhodné tleskat

Upřímný potlesk po koncertě/představení je Vaše milé poděkování umělcům. Jeho hlasitost a intenzita dává umělcům vědět, jak moc se Vám jejich výkon líbil. Potlesk je pro umělce doslova živou vodou! Proto neváhejte a pokud se Vám vystoupení líbilo, oceňte jejich výkony vřelým potleskem.

Jak však postupovat při začátku koncertu a v jeho průběhu? Tleskat či nikoli?

U koncertů vážné hudby se na začátku koncertu vítají potleskem přicházející hudebníci a zejména dirigent. Stejně tak i u jazzových koncertů se přicházející jazzmani vítají potleskem.

Jakmile koncert klasické hudby začne, mohou se vynořit otazníky, jak reagovat. Pokud během koncertu zazní jediné velké dílo jednoho autora, mezi jeho jednotlivými částmi (věty symfonie či concerta, nebo oratoria v kostele) se netleská.
Naopak pokud jsou uváděny jednotlivé kratší skladby mnoha různých skladatelů, je dovoleno po skončení každé z nich tleskat.

Na představení opery je pak po staletí zvykem ocenit výkony jednotlivých umělců a jejich podání slavných árií okamžitě. Pokud se Vám tedy výkon pěvce opravdu líbil, dejte průchod svému nadšení a své pocity vyjádřete krátkým potleskem a zvoláním mezinárodně známého "Bravo!".

A pokud považujete koncert nebo představení za opravdu skvělé, je tradicí povstat, opakovaně tleskat a vyvolávat hlasitým "Bravo!" umělce zpět na scénu. "Standing ovation" je tou vůbec největší odměnou, jakou může umělec od publika dostat.


8. Z akce domů noční Prahou

Nakonec ještě upozorníme, že některé akce končí pozdě večer. Zvláště jazzové koncerty mohou skončit i po půlnoci. Je třeba upozornit, že tak jako ve většině evropských měst, i v centru Prahy narazíte na bujarý noční život a na tzv. kapsáře.
Praha je však vcelku bezpečným městem, proto stačí zapojit "selský rozum", hlídat si bedlivě své věci, kabelku si dát přes rameno křížem, vyhýbat se odlehlým uličkám. 
Pozor si dejte na taxi služby v centru, rozhodně Vám doporučujeme objednat si taxi telefonicky u zavedené společnosti, anebo alespoň s označením taxi služby.

Český národní symfonický orchestr - koncerty

Český národní symfonický orchestr - koncerty - Náhled

Sezóna 2024

Symfonické koncerty cenami ověnčeným ČNSO přináší špičkové hudebníky a programy plné klasické nebo filmové hudby. Budete nadšení! Užijte si Novosvětskou symfonii A. Dvořáka v noblesní Smetanově síni Obecního domu.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK - Náhled

Sezóna 2024

Symfonický orchestr FOK obohacuje kulturní život hlavního města a reprezentuje českou kulturu v zahraničí na té nejvyšší úrovni již více než 75 let. Vybírejte z vynikajících koncertů, které tento orchestr hraje či organizuje.

Koncerty ve Smetanově síni Obecního domu

Koncerty ve Smetanově síni Obecního domu - Náhled

Sezóna 2023-2024

Architektonická perla a mistrovské dílo secesního stylu, luxusně zdobená, nádherná Smetanova síň nabízí dech beroucí poslech klasické hudby v podání předních symfonických orchestrů nebo komorních souborů.

Vzdělávací programy České filharmonie

Vzdělávací programy České filharmonie - Náhled

Sezóna 2024-2025

Koncerty a lákavé interaktivní workshopy pro zvídavé děti a jejich neméně zvídavé rodiče, pro teenagery i dospělé. Přijďte do Rudolfina strávit čas s členy České filharmonie a zažijte radost z hudby a hudebního tvoření. Naučte se něco nového.

Představení černého divadla v Praze

Představení černého divadla v Praze - Náhled

Poetika černého divadla okouzluje děti i dospělé. Nenechte si ujít představení černých divadel v Praze. Světelné efekty, profesionální taneční výkony, podívaná plná kouzel, která nadchne Vás i Vaše děti!

Staroměstské náměstí koncerty

Staroměstské náměstí  koncerty - Náhled

Zahoďte předsudky o Staroměstském náměstí. Je sice plné turistů, ale také krásných míst! Zajděte si na příjemný koncert klasické hudby do kostela sv. Mikuláše nebo navštivte kostel Panny Marie před Týnem.

Varhanní festival v bazilice sv. Jakuba

Varhanní festival v bazilice sv. Jakuba - Náhled

Srpen a září 2024

Dopřejte si hudební hostinu, koncerty Mezinárodního varhanního festivalu v Bazilice sv. Jakuba. Uslyšíte díla J. S. Bacha, M. Regera a dalších. Špičkoví varhaníci z Německa, Francie, Polska, Dánska i České Republiky rozezní nejslavnější a největší varhany v Praze.

Nezapomenutelné koncerty v Rudolfinu

Nezapomenutelné koncerty v Rudolfinu - Náhled

Máte rádi spíše komorní repertoár či preferujete orchestrální hudbu? Anebo obojí? Koncerty v Sukově síňi potěší milovníky komorní hudby a Dvořákova síň zase naplní očekávání posluchačů orchestrální hudby.

Varhanní festival na Pražském hradě

Varhanní festival na Pražském hradě - Náhled

Červenec 2024

Využijte jedinečnou příležitost zažít Katedrálu sv. Víta na Pražském hradě naplněnou hudbou. Během série pěti letních koncertů zahrají vynikající varhaníci z ČR i zahraničí na unikátní Mölzerovy varhany. Skladby J. S. Bacha, R. Schumanna a dalších.

Klasické koncerty na Pražském hradě

Klasické koncerty na Pražském hradě - Náhled

Památné sídlo králů, největší hradní komplex na světě, místo s překypující kulturní historií, to je Pražský hrad. V jeho areálu si můžete vychutnat tóny klasické hudby, ať již dáte přednost vznešené bazilice sv. Jiří či příjemnému Lobkowiczkému paláci.

Koncerty klasické hudby v Klementinu

Koncerty klasické hudby v Klementinu - Náhled

Přehled koncertů v Zrcadlové kapli, kostele Nejsv. Salvátora či kostele sv. Klimenta mají vynikající uměleckou úroveň a patří mezi nejkrásnější koncertní síně.

Koncerty v pražských synagogách

Koncerty v pražských synagogách - Náhled

Komorní koncerty vážné hudby, jazzu a židovské hudby v krásných prostorách Španělské a Maiselovy synagogy na Starém Městě. Dovolte si vypnout a zaposlouchat se do lahodných tónů.

Skupinové slevy

Skupinové slevy - Náhled

Chystáte se na koncert nebo představení a je vás více než 10? Nabízíme množstevní slevy 10% a výše! Kontaktujte nás zde, pomocí formuláře, zajistíme vám vstupenky za bezkonkurenční cenu.

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy - Náhled

Věnujte jedinečný dárek - poukaz na vstupenky! Stylový poukaz můžete vyladit osobním vzkazem, a Vaši blízcí si budou moci vybrat koncert podle svého přání.

Koncerty vážné hudby zdarma

Koncerty vážné hudby zdarma - Náhled

Prohlédněte si seznam zajímavých hudebních událostí v Praze zdarma. Od jazzového festivalu po letní koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí či koncerty Hudební akademie múzických umění.