24.září 2020 (čt)
19:00

25. Mezinárodní varhanní festival

Jistota elegance

Bazilika sv. Jakuba | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 24. září 2020 | 19:00 (čt)
Místo: Bazilika sv. Jakuba
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Recenze: (1)
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Oslňující zvuk největších pražských varhan, špičkoví interpreti, povznášející hudba, to vše přináší Svatojakubský varhanní festival 

Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba patří ke kulturním událostem roku. Na nejslavnější pražské varhany hrají špičkoví čeští i světoví varhaníci.

Program:

K poctě Otomara Kvěcha u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin

 • ALEXANDRE GUILMANT (1837−1911)
  5. sonáta c moll op. 80
  Allegro appassionato
  Adagio con molt´ espressione
  Scherzo
 • OTOMAR KVĚCH (1950−2018)
  Sonáta č. 5
  Andante meditativo
  Allegro vivo alla breve
  Moderato, rubato
 • JOHANN SEBASTIAN BACH (1685−1750)
  Preludium a moll BWV 551
 • LEOŠ JANÁČEK (1854−1928)
  Otče náš
  pro smíšený sbor, tenor a varhany

Účinkující:

Irena Chřibková - varhany (Česká republika)
Kühnův smíšený sbor
Jaroslav Brych -
sbormistr
Jaroslav Březina - tenor
Lydie Härtelová - harfa

Přední česká varhanice Irena Chřibková působí v bazilice sv. Jakuba v Praze jako titulární varhanice a ředitelka kůru. V roce 1996 zde založila Mezinárodní varhanní festival a další cykly. Během jejího působení u největších pražských varhan se staly velmi známé její nedělní svatojakubské půlhodinky varhanní duchovní hudby. Po studiích na kroměřížské konzervatoři, pražské AMU a v Paříži absolvovala úspěšně několik interpretačních soutěží, které nastartovaly její uměleckou kariéru. Koncertuje v celé Evropě, Japonsku, Rusku, Islandu, Izraeli a USA. Je vyhledávanou interpretkou soudobých děl. Spolupracuje s předními zpěváky a instrumentalisty. Její diskografie obsahuje především skladby české a francouzské varhanní literatury. Má řadu rozhlasových i televizních nahrávek. Po pětiletém pedagogickém působení na Konzervatoři P. J. Vejvanovského a Konzervatoři Evangelické akademie v Kroměříži nyní vyučuje v Praze. Zasedá v porotách varhanních soutěží a vede interpretační kurzy. Je předsedkyní Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum.

Kühnův smíšený sbor patří do hudebního světa již 60 let. Vznikl v roce 1959 připojením mužských hlasů k původně ženskému komornímu sboru, který založil ještě během svých studií na AMU v roce 1958 Pavel Kühn (1938–2003). Navázal tak na práci svých rodičů sbormistrů Markéty a Jana Kühnových. Pavel Kühn záhy vytvořil z nového tělesa špičkový sbor vynikajících interpretačních kvalit. Ty byly mnohokrát uznány hudební veřejností i odbornou kritikou nejen v naší zemi, ale i v řadě zemí Evropy, kam je sbor zván k pravidelnému hostování. Sbor uvádí zejména větší skladby a sborové cykly všech slohových epoch, účinkuje však i v repertoáru oratorním a kantátovém. Nahrál řadu znamenitých gramofonových desek.

Jaroslav Brych vystudoval nejprve hru na lesní roh na pardubické konzervatoři a poté dirigování na pražské AMU u V. Neumanna, J. Veselky a R. Elišky. Od roku 2017 je sbormistrem Kühnova smíšeného sboru, vede Foersterovo komorní pěvecké sdružení a spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem. Učí na Hudební fakultě AMU, Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a na Konzervatoři v Pardubicích.

Jaroslav Březina je od roku 1993 sólistou opery Národního divadla v Praze a držitelem Ceny Thálie za rok 2015. Bohatá je i jeho koncertní činnost doma i v zahraničí.

Lydie Härtelová působí jako sóloharfistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu a pedagog na Pražské konzervatoři. Je členkou souborů Trio cantabile a Trigonum musicum.

O svatojakubských varhanách

Festival se koná za laskavé finanční podpory Hlavního města Prahy, pod záštitou Apoštolského nuncia arcibiskupa Mons. Charlese Daniela Balva.

Důležité:

 • Doporučujeme přijít 30 min před začátkem koncertu pro lepší výběr míst
 • Oděv: neformální
 • Koncert je bez přestávky
 • Změna programu vyhrazena

Program koncertů v pražských kostelích