17.září 2020 (čt)
19:00

25. Mezinárodní varhanní festival

Barokní formy a romantické city

Bazilika sv. Jakuba | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 17. září 2020 | 19:00 (čt)
Místo: Bazilika sv. Jakuba
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Oslňující zvuk největších pražských varhan, špičkoví interpreti, povznášející hudba, to vše přináší Svatojakubský varhanní festival 

Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba patří ke kulturním událostem roku. Na nejslavnější pražské varhany hrají špičkoví čeští i světoví varhaníci.

Program:

 • JOHANN SEBASTIAN BACH (16851750)
  Passacaglia c moll BWV 582
 • GABRIEL FAURÉ (1845−1924)
  Suita Pelleas a Melisanda op. 80 (úprava L. Robilliard)
  Prélude
  Fileuse / Přadlena

  Sicilienne
  La Mort de Mélisande / Smrt Melisandy
 • ANTON HEILLER (1923−1979)
  Tanz-Toccata
 • FRANK BRIDGE (1879−1941)
  Adagio E dur č. 2
  z cyklu Tři kusy H 63
 • MAX REGER (1873−1916)
  Fantazie a fuga d moll op. 135b

Účinkující:

Johannes Zeinler (Rakousko)

Johannes Zeinler je přes své mládí vyhledávaným umělcem. Je to díky absolutnímu vítězství v mezinárodní varhanní soutěži v anglickém St. Albans (2015) a následně i ve francouzském městě Chartres získal prestižní ocenění „Grand Prix” (2018). Je však i laureátem mezinárodních soutěží ve Wiesbadenu, Kitzbühelu (2012) a v Lichtenštejnu (2013). Narodil se ve městě Tulln an der Donau blízko Vídně. Hru na varhany studoval nejprve na Univerzitě hudby a umění ve Vídni u K. Kuchlinga a P. D. Perettiho, hru na klavír u Ch. Karajevy a také církevní hudbu. Další studentská léta prožil v Toulouse, kde pod vedením M. Bouvarda a J. W. Jansena objevil krásu francouzské varhanní literatury. Hru na cembalo jej vyučovala Y. Bouvard. V současné době studuje hru na klaviorganum, cembalo a klavichord (M. van Delft) na Vysoké škole hudby a divadla v Hamburku. Také se tam zdokonaluje u W. Zerera v oboru staré hudby. Tento studijní program nabízí také další možnosti v oblasti improvizace u T. Jellema a cembala u J. Hofmanna ve spolupráci s Konzervatoří prince Clause v Groningen. Jeho hudební vzdělání doplňují i četné další mistrovské kurzy u významných osobností. Bohatá koncertní činnost jej zavedla na nejvýznamnější festivaly po celé Evropě, Kanadě a Rusku. Nahrává pro rozhlas i televizi. Samozřejmostí je jeho působení jako chrámový varhaník, a to především v tradiční vídeňské dvorní kapli.

O svatojakubských varhanách

Festival se koná za laskavé finanční podpory Hlavního města Prahy, pod záštitou Apoštolského nuncia arcibiskupa Mons. Charlese Daniela Balva.

Důležité:

 • Doporučujeme přijít 30 min před začátkem koncertu pro lepší výběr míst
 • Oděv: neformální
 • Koncert je bez přestávky
 • Změna programu vyhrazena

Program koncertů v pražských kostelích