15.říjen 2021 (pá)
19:00

Byzanc jinak!

Festival Archaion Kallos 2021

Kampus Hybernská | Klasická hudba

180 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 15. října 2021 | 19:00 (pá)
Místo: Kampus Hybernská
Délka: 180 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Dnešní koncert představí pražskému publiku lidovou hudbu pravoslavných národů

Koncert se koná s podporou Kyperského velvyslanectví v Praze a Kyperského Ministerstva školství a kultury, a pod záštitou velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharouse.

Program: 

V Kampusu Hybernská letos přivítáme Gerasima Papadopoulose a Alexandru Papastergiopoulu, kteří zahrají a zazpívají duchovní lidové písně z různých oblastí Východořímské říše (známé dnes jako Byzanc).
Po koncertě bude následovat jam session s muzikanty, kteří navštěvují pravidelné jamy středozemní, blízkovýchodní a středoasijské hudby, které v Praze každý měsíc pořádá spolek Modalmusic.cz, z.s.

Účinkují:

Gerasimos Papadopoulos: (Kypr – Řecko): zpěv, oud (orientální loutna)
Alexandra Papastergiopoulou: violoncello, bicí, zpěv
Jako host vystoupí zpěvačka Elli Aloneftou (Kypr)

O Festivalu Archaion Kallos:

Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. 

Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.

Objevná dramaturgie festivalu představuje i letos jedinečné koncerty, které odhalují hudební klenoty celosvětového významu byzantské a post byzantské pravoslavné hudby, zazní byzantská hudba v podání specializovaných souborů a interpretů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu až po díla předních současných autorů.

Festival se koná pod záštitou
ministra kultury Lubomíra Zaorálka,
starostky Prahy 2 Jany Černochové, 
velvyslance  Řecké republiky J. E. Athanassiose Paressoglou,
velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharouse

a s požehnáním
Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.

Těšíme se na vás a věříme, že také letošní ročník našeho festivalu bude dalším krokem, jenž nás společně přiblíží k archaion kallos.

Důležité:

Všechny koncerty festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos