16.říjen 2020 (pá)
19:30

Byzanc jinak!

Festival Archaion Kallos 2020

Kampus Hybernská | Klasická hudba

60 minut | K dispozici

Zobrazit detail
Datum: 16. října 2020 | 19:30 (pá)
Místo: Kampus Hybernská
Délka: 60 minut
Stav: K dispozici
Koupit vstupenku
Sleva pro skupinu

Již tradičně představuje jeden koncert festivalu pražskému publiku lidovou hudbu pravoslavných národů

Tentokrát to bude v podání řeckého zpěváka Gerasimose Papadopoulose ve spolupráci s improvizačním pražským Dechovým triem Fahrza.

Účinkují:

Gerasimos Papadopoulos (Kypr – Řecko) - zpěv, oud (orientální loutna)
Dechové trio Fahrza:
Kristýna Farag - flétna, zpěv
Zdenek Závodný - saxofony, tarogáto, perkuse, zpěv
Michal Hrubý - klarinety, saxofon, flétna, perkuse, zpěv
Jako host vystoupí zpěvačka Elli Aloneftou a Tereza Nikou (kanonaki)

O Festivalu Archaion Kallos:

Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. 

Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.

Objevná dramaturgie festivalu představuje i letos jedinečné koncerty, které odhalují hudební klenoty celosvětového významu byzantské a post byzantské pravoslavné hudby, zazní byzantská hudba v podání specializovaných souborů a interpretů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (P. I. Čajkovskij) až po díla předních současných autorů, jako jsou Philip GlassArvo Pärt a Ivan Moody. Jako každý rok jsou součástí festivalu také premiéry skladeb českých autorů, tentokrát zvukové instalace Slavomíra HořínkyMikuláše Mrvy a klavírní skladba Jana Dřízala.

Po velkém úspěchu koncertu věnovaného nejstarší křesťanské skladatelce, sv. Kasii (2014), na němž zazněla v Praze vůbec poprvé její tvorba, festival uvede letos koncert, který se opět zabývá tvorbou skladatelek duchovní hudby, tentokrát s názvem Hildegarda z Bingenu a Kasia z Konstantinopole – Ženský dotek v duchovní hudbě na Východě a na Západěv podání předního ženského souboru Tiburtina a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti.

Další zajímavostí letošního ročníku je koncert v Kampusu Hybernská, kde zazní duchovní lidová hudba v „odvážném“ podáním improvizačního tria Fahrza a kyperského zpěváka Gerasimose Papadopoulose.

Hesychasmem a kalofonií, tedy tichem a mnohozvučností, se již tradičně bude zabývat další z koncertů, tentokrát inspirovaný osobností sv. Jana Koukouzelise (14. stol.), jehož 740. výročí narození si letos připomínáme.

Posluchači se mohou těšit na řadu dalších akcí jako celonoční bdění s autentickou byzantskou hudbou ze svaté hory Athos, workshop, přednášku aj.

Festival se koná pod záštitou
ministra kultury Lubomíra Zaorálka,
starostky Prahy 2 Jany Černochové, 
velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharuse
a s požehnáním
Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.

Těšíme se na vás a věříme, že také letošní ročník našeho festivalu bude dalším krokem, jenž nás společně přiblíží k archaion kallos.

Důležité:

  • Oděv: neformální
  • Koncert bez přestávky

Všechny koncerty festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos

Podobné akce