10.říjen 2019 (čt)
19:30

Byzantská hudba Bohuslava Martinů

Festival Archaion Kallos 2019

Katedrála sv. Cyrila a Metoděje | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 10. října 2019 | 19:30 (čt)
Místo: Katedrála sv. Cyrila a Metoděje
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu

Byzantské skladby, které použil B. Martinů v opeře Řecké pašije, a také byzantské hymny z nově objeveného rukopisu B. Martinů

Po velkém úspěchu koncertu Řecké Velikonoce Bohuslava Martinů, který se konal v roce 2017 a poprvé ukázal vlivy a citace byzantské hudby v opeře Řecké pašije, připravil festival Archaion Kallos u příležitosti letošního 60. výročí úmrtí významného českého skladatele další koncert, který se tímto tématem zabývá.

Dnes tedy zazní byzantské skladby, které použil Bohuslav Martinů v opeře Řecké pašije, a také byzantské hymny z nově objeveného rukopisu B. Martinů, a to v originální podobě v podání předního řeckého protopsaltise Anastasiou i ve zpracování skladatele v podání souboru Piccolo coro.

Účinkující:

Piccolo coro
Marek Valášek 
- sbormistr
Grigorios Anastasiou (Řecko) - sólo

O festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos:

Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. 

Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.

Objevná dramaturgie festivalu představuje jedinečné koncerty, které odhalují mimo jiné vztah pravoslavné hudby k českému hudebnímu dění. Koncert u příležitosti 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů odkrývá významný vliv řecko-byzantské hudby na operu Řecké pašije, koncert Spasi Bože – Pravoslavná hudba Miroslava Košlera zase připomíná přínos a vztah významného českého sbormistra k pravoslavné hudbě.

Festival představí i letos široké spektrum hudby východního křesťanství, zazní byzantská hudba, znamennyj raspěv, staroruská polyfonie, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (S. RachmaninovP. ČesnokovA. Kastalskij aj.) až po díla předních současných autorů, jako je např. Arvo Pärt a Valentin Silvestrov. Jako každý rok jsou součástí festivalu také světové premiéry skladeb českých autorů, tentokrát Michala Rataje.

Festival se koná pod záštitou náměstka Ministerstva kultury Reného Schreiera, starostky Prahy 2 Jany Černochové,  velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharuse a s požehnáním Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.

Důležité:

  • Oděv: neformální
  • Koncert bez přestávky

Všechny koncerty festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos