28.březen 2022 (po)
19:30

Džambo Aguševi Orchestra

Balkánská funky dechovka

Palác Akropolis | Jazzová hudba

90 minut | K dispozici

Zobrazit detail
Datum: 28. března 2022 | 19:30 (po)
Místo: Palác Akropolis
Délka: 90 minut
Stav: K dispozici
Koupit vstupenku
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Džambo Aguševi Orchestra : nová generace balkánské dechovky

Balkánské dechovky procházejí prudkým generačním vývojem. Zatím nejmladší a nejvýbušnější horkou krev v této linii představuje trumpetista a kapelník Džambo Agušev. I když základ jeho hudby je podobný jako u veteránů Fanfare Ciocarlia či Gorana Bregoviče, virtuozita i šíře inspirací se stupňuje.

Makedonie je navíc, díky silným tureckým, albánským, srbským a romským menšinám, ze všech balkánských regionů etnicky nejpestřejší. Džambo pochází z venkova z vysoce muzikální rodiny, a už v 11 letech zastával místo třetího trumpetisty v rodinném orchestru, který založil jeho strýc, renomovaný balkánský kapelník Kočo Agušev.

Hudební virtuozita je na Balkáně silně prestižní záležitostí a Džambo ve svých 19 letech poprvé zvítězil ve významné soutěži ve městě Kumanovo. Ve 24 letech už byl kapelníkem rodinného Aguševi Orkestaru a dovedl jej k vítězství na nejexponovanější balkánské soutěži v srbském městě Guča.

Souběžně přicházelo i mezinárodní uznáni: legendární neapolský divadelník Roberto De Simone skupinu přizval na koncertní akci Memento-Momento, roku 1994 byla vybrána pro veletrh Womex a další rok vystoupila na Colours of Ostrava.

Na jednom z evropských festivalů romské hudby došlo k zajímavé konfrontaci s regionálně blízkou, ale žánrově zcela odlišnou hip-hopovou skupinou Dubioza Kolektiv z Bosny, kterou pak Aguševi přizvali na své album. 

Důležité:

Koncert bez přestávky