17.říjen 2021 (ne)
19:30

Hudba (z) ticha

Festival Archaion Kallos 2021

Lichtenštejnský palác (Malostranské nám.) - galerie | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 17. října 2021 | 19:30 (ne)
Místo: Lichtenštejnský palác (Malostranské nám.) - galerie
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Instrumentální a elektroakustická hudba vycházející z východokřesťanské spirituality

Koncert Sacred Memories out of Silence vychází z takzvaných „hesychastických“ festivalu Archaion Kallos. Jde o tradici, kterou v rámci festivalu započal v roce 2016 koncert s názvem „Hesychasmus – hudba (z) ticha“ (pojmenování bylo nápadem skladatele S. Hořínky). Koncerty byly inspirovány – jak vyplývá z názvu – mystickou duchovností východního křesťanství a tichem, v podání ojedinělé kombinace instrumentální a elektroakustické hudby. Popularita těchto koncertů překvapivě rostla a postupně jsme si uvědomili, že jsme mimoděk objevili dosud skrytou a tajuplnou cestu, která nakonec vede mnohem dál, než by se na první pohled zdálo. Koncert představuje další krok na této objevné cestě a pracuje také s pojmem „Sacred Memories“, který odkazuje k faktu, že jde o duchovní metahudbu, mnohdy o hudbu metaliturgickou.

Program: 

A. Knaifel: Confession
V. Silvestrov: Nostalghia
Slavomír Hořínka: Prayer inside (Soundscape kompozice)
Jan Trojan: Echo – zvukové intervence aj.

Účinkují:

Andrea Mottlová - klavír

O Festivalu Archaion Kallos:

Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. 

Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.

Objevná dramaturgie festivalu představuje i letos jedinečné koncerty, které odhalují hudební klenoty celosvětového významu byzantské a post byzantské pravoslavné hudby, zazní byzantská hudba v podání specializovaných souborů a interpretů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu až po díla předních současných autorů.

Festival se koná pod záštitou
ministra kultury Lubomíra Zaorálka,
starostky Prahy 2 Jany Černochové, 
velvyslance  Řecké republiky J. E. Athanassiose Paressoglou,
velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharouse

a s požehnáním
Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.

Těšíme se na vás a věříme, že také letošní ročník našeho festivalu bude dalším krokem, jenž nás společně přiblíží k archaion kallos.

Důležité:

Všechny koncerty festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos