06.říjen 2019 (ne)
19:30

Klenoty ruské duchovní hudby

Festival Archaion Kallos 2019

Katedrála sv. Cyrila a Metoděje | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 06. října 2019 | 19:30 (ne)
Místo: Katedrála sv. Cyrila a Metoděje
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Recenze: (3)
Sleva pro skupinu

Renomovaný sbor Pražští pěvci uvádí slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu

Program:

Liturgie sv. Jana Zlatoústého
z pera
 S. Rachmaninova, P. Česnokova, A. Kastalského 
a dalších

Účinkují:

Pražští Pěvci
Stanislav Mistr - 
sbormistr

O festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos:

Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. 

Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.

Objevná dramaturgie festivalu představuje jedinečné koncerty, které odhalují mimo jiné vztah pravoslavné hudby k českému hudebnímu dění. Koncert u příležitosti 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů odkrývá významný vliv řecko-byzantské hudby na operu Řecké pašije, koncert Spasi Bože – Pravoslavná hudba Miroslava Košlera zase připomíná přínos a vztah významného českého sbormistra k pravoslavné hudbě.

Festival představí i letos široké spektrum hudby východního křesťanství, zazní byzantská hudba, znamennyj raspěv, staroruská polyfonie, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (S. RachmaninovP. ČesnokovA. Kastalskij aj.) až po díla předních současných autorů, jako je např. Arvo Pärt a Valentin Silvestrov. Jako každý rok jsou součástí festivalu také světové premiéry skladeb českých autorů, tentokrát Michala Rataje.

Festival se koná pod záštitou náměstka Ministerstva kultury Reného Schreiera, starostky Prahy 2 Jany Černochové,  velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharuse a s požehnáním Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.

Důležité:

  • Oděv: neformální
  • Koncert bez přestávky

Všechny koncerty festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos