25.červenec 2021 (ne)
20:00

Schola Gregoriana Pragensis - Septem dies

Festival Rosa Bohemica

Panenský Týnec | Klasická hudba

60 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 25. července 2021 | 20:00 (ne)
Místo: Panenský Týnec
Délka: 60 minut
Stav: Není k dispozici
Vstupenka v mobilu

Vychutnejte si hudbu pod širým nebem a přitom v gotickém chrámu

Koncert se koná za laskavé podpory městyse Panenský Týnec

V jednom letním prázdninovém večeru se zdi chrámu v Panenském Týnci rozezní hudbou dávných věků a nad našimi hlavami budou svítit miliardy hvězd.

Program:

Program ansámblu Schola Gregoriana Pragensis zobrazuje hudební svět pražské univerzity v období 1370–1450. Poté, co přežila všechny otřesy za husitské revoluce, snažila se o konsolidaci a návrat karolínské prestiže. Pestrý obraz oficiální liturgické hudby je sestaven v týdenním cyklu. Uslyšíme duchovní hudbu studentů, kleriků i skladeb, jež vznikaly v souvislosti se studiem hudební teorie. Program je okořeněn i hudbou čistě zábavnou.

Účinkující:

Schola Gregoriana Pragensis
umělecký vedoucí David Eben

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. Od konce roku 1989 se soubor intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael, Japonsko). Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku, „Recording of the Month“ na serveru MusicWeb International). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas – zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

Schola v různých projektech spolupracovala s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů (Petr Eben, Jiří Bárta, Jaroslav Tůma, Iva Bittová, Hana Blažíková, Choeur grégorien de Paris, Capilla Flamenca, Boni pueri, Musica Florea, sbor japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú tendai šómjó, Varmužova cimbálová muzika, Jenaer Philharmonie, ad.).

Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. V širokém spektru repertoáru souboru lze však najít i soudobou tvorbu (viz CD Antica e moderna a Dialogues.)

Posluchači i odborná kritika oceňují na nahrávkách a koncertních projektech dramaturgickou nápaditost a muzikální interpretaci, se kterou soubor zpřístupňuje repertoár ležící u samých kořenů evropské hudební kultury.

O festivalu Rosa Bohemica:

Festival Rosa Bohemica má za cíl přinést kvalitní klasickou hudbu do okresních a menších měst a na středočeský venkov, pořádat koncerty na krásných, významných a mnohdy pozapomenutých místech a tím připomenout jejich původní význam (kostely, poutní místa, zámky).

Rosa Bohemica nabízí profesionální, dramaturgicky ucelenou platformu na vysoké úrovni v regionu středních Čech s určitým geografickým přesahem do Ústeckého kraje. Je místem živého setkávání publika s inspirativními osobnostmi, umělci, vědci či historiky. Nejen koncerty, ale i divadelní představení, přednášky, besedy a výstavy vytvoří prostor pro společné obohacování a sdílení. 

Důležité: