11.listopad 2021 (čt)
19:00

Smyčcové variace

Smyčcové trio Domenica

Maiselova synagoga | Klasická hudba

90 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 11. listopadu 2021 | 19:00 (čt)
Místo: Maiselova synagoga
Délka: 90 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Zaposlouchejte se do líbezných tónů smyčců česko-nizozemského tria Domenica

Program: 

 • Ludwig van Beethoven (1770–1827)
  Smyčcové trio G-dur op.9 no 1
  I. Adagio, allegro con brio
  II. Adagio ma non troppo, cantabile 
  III. Scherzo 
  IV. Presto
   
 • Gideon Klein (1919–1945)
  Trio pro housle, violu a violoncello, ghetto Terezin 1944   
  I. Allegro 
  II. Lento. Variace na moravskou lidovou píseň 
  III. Allego feroce
 • Leo Weiner (1885–1960)
  Smyčcové trio g-moll op.6 (1908)  
  I. Allegro con brio
  II. Vivace
  III. Andantino 
  IV. Allegro con fuoco

Účinkující:

Antonín Rous - housle
Suzan Woelderink–Rous - viola    
Jan Škrdlík - violoncello

Vznik tria Domenica je úzce spjat s činností Českého barokního tria. Oba soubory byly založeny nizozemským houslistou s českými kořeny Antonínem Rousem, který od roku 1971 působí v Amsterodamu. Soubory se občas spojují do jednoho tělesa. V roce 2018 se trio Domenica plně osamostatnilo a vystoupilo na mezinárodních festivalech v Nizozemí, Belgii, Německu a České republice. Na podzim roku 2019 koncertovalo např. na festivalu Mahler Jihlava. Trio Domenica se soustředí na prezentaci klasického repertoáru v kombinaci s méně uváděnými skladbami 20. století.
 
Antonín Rous – housle
Narodil se v Jihlavě, vystudoval Konzervatoř Brno a dále Akademii múzických umění v Praze, kde se učil hře na housle u profesorky Marie Hlouňové a Ivana Štrause. Komorní hudbu dále studoval na hudební konzervatoři v Bruselu. V roce 196971 byl 2. koncertním mistrem Komorního orchestru v Pardubicích, v roce 197176 působil v Haagu v Residentie Orchestra. Mezi lety 1980 a 1990 řídil jako primárius Amsterdamské kvinteto, které koncertovalo v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Od roku 1976 do roku 2010 byl členem skupiny 1. houslí Královského Concertgebouworchestru v Amsterdamu a primáriem komorních souboru Domenica consort a České barokní trio.
 
Suzan Woelderink - Rous  - viola     
Studovala housle u svého otce a později violu na amsterdamské konzervatoři u Jürgena Kussmaula. Komorní hru dále prohlubovala jako členka nizozemského kvarteta Prinsekwartet na Akademii pro smyčcová kvarteta Stefana Metze v Amsterdamu.  Toto kvarteto účinkovalo na mnoha koncertech v Nizozemí a zúčastnilo se několikrát festivalů komorní hudby v Italii a Velké Británii. Od 2006 do 2009 byla členkou orchestru Národního divadla v Praze. Nyní působí především v Holandsku. Je členkou souboru Domenica consort, který interpretuje barokní a klasickou hudbu. Pravidelně také působí v Concertgebouworchestru a barokním souboru Combattimento Amsterdam.
 
Jan Škrdlík – violoncello
Vystudoval Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně u prof. Bedřicha Havlíka a získal ocenění Českého hudebního fondu. Poté absolvoval kurz barokní interpretace u francouzského violoncellisty Christopha Coina. Vystupoval sólově a jako člen kvarteta v řadě zemí Evropy a v Americe. V roce 1987 se stal laureátem soutěže O cenu Beethovenova Hradce, kde získal cenu za nejlepší provedení Beethovenových skladeb. V roce 1988 mu bylo uděleno roční stipendium do Španělska u prof. Luise Clareta. S německou cembalistkou Barbarou Willi provádí skladby německého a italského baroka a jako sólista spolupracuje s Brněnským komorním orchestrem.

Důležité:

Program koncertů klasické hudby v Praze