22.únor 2022 (út)
20:00

Sondorgo

Balkan folklore

Jazz Dock | Jazzová hudba

120 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 22. února 2022 | 20:00 (út)
Místo: Jazz Dock
Délka: 120 minut
Stav: Není k dispozici
Vstupenka v mobilu

Nejzajímavější objev maďarské scény posledních let, který se přitom podstatě liší od všeho, co jsme zatím z této země slyšeli

Sestavu Söndörgő tvoří potomci přistěhovalců, kteří v 16. století utekli do Maďarska před tureckými vojsky ze Srbska. Jejich rytmicky ostrá a zatím ne příliš známá hudba je výrazným kontrastem vůči dosud známým maďarským kapelám, v nichž má hlavní roli cimbál a housle. I když stylově vychází z jihoslovanských kořenů, nesnaží se je zakonzervovat do muzeálního folklóru a je otevřená všem spřízněným vlivům. Söndörgő natáčeli s makedonským saxofonistou Ferusem Mustafovem, roku 2018 vydali společné album s renomovaným Amsterdam Klezmer Bandem a získali desítky mezinárodních cen včetně Songlines Music Award. 

Söndörgő hrají na nástroje, které působí povědomě, ale ve skutečnosti patří do vyhraněné rodiny balkánských tambur. Jejich loutna-tambura připomíná pětistrunnou kytaru, basa-tambura vypadá jak kontrabas opatřený kovovým okem, lidoví hudebníci totiž na tento rozměrný nástroj často hráli při chůzi a měli jej zavěšený na těle. Virtuozně zvládnuté strunné nástroje v ostrém tempu znějí jako surrealistický balkánský bluegrass a znamenaly šokující objev pro západní publikum. To zatím znalo maďarskou hudbu především díky romským kapelám, anebo skupině Muzsikás či podobným ansámblům, které se inspirovaly styly z maďarských horských komunit z Transylvánie.

Söndörgő vznikli severně od Budapešti v městečku Szentendre, které se od 16. století stalo centrem exilové srbské komunity.  V čele sestavy jsou bratři Eredicsovi, synové veteránského hudebníka  Kalmána Eredicse ze slavné tamburašské skupiny Vujicsics z jihu Maďarska.  Vedle tanbur hrají na akordeon, flétny a saxofon.  V srbské kulturní metropoli Novi Sad získali jako první Maďaři cenu v soutěži tamburašských orchestrů. Album Tamburising – Lost Music of the Balkans se umístilo v prestižní anketě  britského časopisu Songlines. Söndörgő  byli hvězdou festivalu  Womad,  Babel Med,  Pohoda, Respect, Roskilde, Sziget i dalších.

Důležité:

  • Sledujte prosím aktuální podmínky vstupu na koncerty.
  • Přestávka 20 min
  • Místa Vám budou přidělena personálem při vstupu do klubu
  • V JazzDocku můžete skvěle povečeřet. Občerstvení není zahrnuto v ceně vstupenky.
  • Doporučujeme přijít min. 30 minut před začátkem koncertu.

Další jazzové koncerty v Praze