11.září 2020 (pá)
20:00

Špaček, Fišer, Jamník, Vondráček

Dvořákova Praha 2020

Rudolfinum - Dvořákova síň | Klasická hudba

110 minut | K dispozici

Zobrazit detail
Datum: 11. září 2020 | 20:00 (pá)
Místo: Rudolfinum - Dvořákova síň
Délka: 110 minut
Stav: K dispozici
Koupit vstupenku
Sleva pro skupinu

Dvořákovo vrcholné komorní dílo hraje klavírista Lukáš Vondráček s houslistou Josefem Špačkem, violistou Jakubem Fišerem a violoncellistou Tomášem Jamníkem

Druhým příspěvkem letošního ročníku festivalu do exkluzivní řady Dvořák Collection bude opět klavírní kvartet – druhé a poslední dílo, které Antonín Dvořák pro toto obsazení vytvořil. Zatímco první klavírní kvartet představil Dvořáka kráčejícího k vytvoření vlastního stylu, Klavírní kvartet č. 2 Es dur z roku 1889 je ukázkou jeho tvorby na absolutním vrcholu. Ve stejném roce skladatel dokončil Osmou symfonii, za dva roky se stal profesorem na pražské konzervatoři a za další dva roky odjel do USA jako ředitel konzervatoře v New Yorku.

Při provedení Dvořákova vrcholného komorního díla se v Rudolfinu sejde klavírista Lukáš Vondráček, který je kurátorem komorní řady festivalu, s houslistou Josefem Špačkem, violistou Jakubem Fišerem a violoncellistou Tomášem Jamníkem. Dvořákovu kvartetu bude v jejich podání předcházet Smyčcové trio G dur Ludwiga van Beethovena a Smyčcové trio Alfreda Schnittkeho. Beethovenovo trio reprezentuje dobu, kdy osmadvacetiletý skladatel vytvářel svůj styl a připravoval si cestu k prvním šesti smyčcovým kvartetům a První symfonii. Schnittke věnoval Smyčcové trio z roku 1985 stému výročí narození Albana Berga a názorně v něm předvádí svou schopnost vytvořit z několika různých stylů jeden vlastní. V tomto případě se s naprostou samozřejmostí mísí bergovské harmonie s rytmem popěvku Happy Birthday.

Program:

  • Ludwig van Beethoven: Smyčcové trio G dur, op. 9, č. 1
  • Alfred Schnittke: Smyčcové trio
  • Antonín Dvořák: Klavírní kvartet č. 2 Es dur, op. 87, B. 162

Účinkující:

Josef Špaček - housle
Jakub Fišer - viola
Tomáš Jamník - violoncello
Lukáš Vondráček - klavír

Důležité:

  • Dress code: dark suit
    Džíny, mikiny, tenisky, kraťasy a podobně, nejsou akceptovány. Takto oděný návštěvník nebude puštěn do sálu, přestože má platnou vstupenku.
  • Vstupenky akceptovány pouze vytištěné (ne na mobilním zařízení)
  • Zakoupené vstupenky nelze vyměnit ani vrátit
  • Na festival Dvořákova Praha nejsou poskytovány žádné slevy

Další koncerty festivalu Dvořákova Praha 2020

Podobné akce