Terne Čhave - Romská hudba v době nesvobody
Terne Čhave představují na české i evropské hudební scéně jedinečný fenomén, jsou držiteli Ceny Anděl. Již od svých počátků, které sahají do 80. let 20. století, se drží svých romských kořenů, nespokojují se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydávají se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku po world music až po rock´n´roll, jejich repertoár tvoří především vlastní autorská tvorba.
V koncentračních táborech byla uváděna nejen tvorba židovských autorů. Věčná naděje by ráda upozornila také na tzv. “zapomenutý holocaust”, tedy pronásledování a likvidaci Romů. Jen na českém území existovalo několik sběrných, pracovních a koncentračních táborů pro Romy, ať už nejznámější Lety, nebo tábor v Hodoníně u Kunštátu, čtyři lágry na Liberecku, další v Praze – Ruzyni, Brně, Pardubicích, Olšovci.
Ačkoliv romská hudba nepochybně v táborech zněla, nebyla zaznamenána jinak než ve vzpomínkách pamětníků. Ti hovoří o písních, houslistech, kabaretu. Přeživší Roman Frister stále vzpomíná na své "první dny v Osvětimi". “Usínal jsem za zpěvu a hudby Cikánů. Hráli dlouho do noci.”
O festivalu Věčná naděje:
Unikátní festival pořádaný Nadačním fondem Hudba pro Věčnou naději mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům.
Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Cílem festivalu je zachovat a dále rozvíjet jejich unikátní umělecký odkaz výjimečných uměleckých kvalit, nést v dnešní době tolik potřebné poselství humanity.
Důležité:
Vychutnávejte koncerty klasické hudby v těch nejkrásnějších koncertních sálech