21.březen 2023 (út)
19:30

Věčná naděje 2023 - Naděje V.

Terne Čhave - Romská hudba v době nesvobody

Kulturní palác Vzlet | Klasická hudba

90 minut | Není k dispozici

Tato akce již není dostupná.

Tato akce již proběhla. Neváhejte a vyberte si jinou akci z naší nabídky. Můžete k tomu použít odkazy níže, nebo naše přehledné vyhledávání.

Kam jít?

Zobrazit detail
Datum: 21. března 2023 | 19:30 (út)
Místo: Kulturní palác Vzlet
Délka: 90 minut
Stav: Není k dispozici
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Terne Čhave - Romská hudba v době nesvobody

Terne Čhave představují na české i evropské hudební scéně jedinečný fenomén, jsou držiteli Ceny Anděl. Již od svých počátků, které sahají do 80. let 20. století, se drží svých romských kořenů, nespokojují se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydávají se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku po world music až po rock´n´roll, jejich repertoár tvoří především vlastní autorská tvorba.

V koncentračních táborech byla uváděna nejen tvorba židovských autorů. Věčná naděje by ráda upozornila také na tzv. “zapomenutý holocaust”, tedy pronásledování a likvidaci Romů. Jen na českém území existovalo několik sběrných, pracovních a koncentračních táborů pro Romy, ať už nejznámější Lety, nebo tábor v Hodoníně u Kunštátu, čtyři lágry na Liberecku, další v Praze – Ruzyni, Brně, Pardubicích, Olšovci.

Ačkoliv romská hudba nepochybně v táborech zněla, nebyla zaznamenána jinak než ve vzpomínkách pamětníků. Ti hovoří o písních, houslistech, kabaretu. Přeživší Roman Frister stále vzpomíná na své "první dny v Osvětimi". “Usínal jsem za zpěvu a hudby Cikánů. Hráli dlouho do noci.” 

O festivalu Věčná naděje: 

Unikátní festival pořádaný Nadačním fondem Hudba pro Věčnou naději mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům.

Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Cílem festivalu je zachovat a dále rozvíjet jejich unikátní umělecký odkaz výjimečných uměleckých kvalit, nést v dnešní době tolik potřebné poselství humanity.

Důležité:

Vychutnávejte koncerty klasické hudby v těch nejkrásnějších koncertních sálech