Benediktinský klášter Na Slovanech je živou památkou na svého zakladatele, císaře Karla IV
Římský císař a český král Karel zakládal Emauzský klášter s odvážnou myšlenkou propojit slovanskou a latinskou liturgii. Pozval benediktiny z dnešního Chorvatska, tzv. hlaholáše, kteří zde sloužili latinskou mši ve staroslověnském jazyce. V současnosti je klášter, jako další benediktinské kláštery v Čechách, součástí Slovanské kongregace sv. Vojtěcha, založené roku 1945.
Interiér kláštera ukrývá mimořádně cenné gotické fresky, a také vzácnou výzdobu Beuronské umělecké školy z 19. století (na pozvání kardinála Schwarzenberga sem přesídlili němečtí benediktini z Beuronu).
Barokní refektář Emauzského kláštera je krásným místem pro koncerty malých i větších hudebních těles a sborů. Výborná akustika, pohodlné sezení a vznešené prostředí kláštera přímo vybízí k souznění s hudbou.
Věděli jste?
Při slavnostním vysvěcení klášterního kostela na velikonoční pondělí 29. března 1372 se četlo evangelium o setkání Krista s učedníky v Emauzích, proto se tak klášteru začalo říkat.
Původní věže a část kostela byly zničeny v roce 1945 při bombardování Prahy spojenci. V 60. letech architekt František Maria Černý navrhnul zcela originální, odvážné betonové věže se zlacenými špicemi.
Kudy tam?
- Spojení městskou hromadnou dopravou:
metro B (žlutá linka) - stanice Karlovo náměstí
tramvaje 3, 4, 10, 14, 16, 18, 24 - zastávka Moráň nebo Karlovo náměstí
Hlavní vstup do areálu je z Vyšehradské ulice, cca 50m dolů směrem z Karlova náměstí
- Nejbližší parkování:
Central Parking Prague, Karlovo náměstí 292/15