Katedrála sv. Cyrila a Metoděje

Resslova 9a, Praha 2 - Nové Město

Kostel

Zobrazit detail
Adresa:Resslova 9a, Praha 2 - Nové Město
Kapacita:100
Vytápění:Ano
Bezbariérový vstup:Ne
Recenze: (16)

Katedrála svatých Cyrila a Metoděje je hlavní pravoslavný chrám České republiky

Původně katolický kostel byl postaven podle plánů K. I Dientzenhofera a P. I. Bayera v roce 1736. V rámci josefinských reforem byl padesát let poté, roku 1785, odsvěcen a spolu s přilehlým domem pro vysloužilé kněze přeměněn na vojenský sklad a kasárna.

V období První republiky osiřelý kostel připadl nově založené Československé pravoslané církvi (1921), která jej zrekonstruovala a zřídila při něm své hlavní sídlo.

Katedrála sv. Cyrila a Metoděje je dnes známa také jako dějiště pohnutých událostí 2. světové války. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 poskytli představitelé pravoslavné církve skupině sedmi československých parašutistů útočiště v chrámu. Bohužel je zde po několika dnech nacisté vypátrali a zaútočili na kostel. Parašutisté se do poslední chvíle bránili, a těsně předtím, než by byli nacisty zajati, se zabili. Jejich poslední slova, která na nepřítele volali, byla: "Nikdy se nevzdáme. Slyšíte? Nikdy! Jsme Češi."

Operace Anthropoid spustila vlnu nacistického teroru. Města Lidice a Ležáky byla srovnána se zemí, všichni mužští obyvatelé popraveni, ženy a děti odvlečeny do koncentračních táborů. Biskup Gorazd spolu s dalšími představiteli pravoslavné církve a jejich rodinami byli mučeni a popraveni za to, že poskytli úkryt parašutistům.
Dnes je v kryptě chrámu na připomenutí těchto událostí zřízen důstojný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Kudy tam?

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    metro B (žlutá linka) - stanice Karlovo náměstí
    tramvaje 3, 4, 10, 14, 16, 18, 22 - zastávka Karlovo náměstí
  • Nejbližší parkování:
    Central Parking Prague, Karlovo náměstí 292/15

Nadcházející akce