Katedrála sv. Cyrila a Metoděje

Resslova 9a, Praha 2 - Nové Město

Kostel

Zobrazit detail
Adresa:Resslova 9a, Praha 2 - Nové Město
Kapacita:100
Vytápění:Ano
Bezbariérový vstup:Ne
Recenze: (8)

Katedrála svatých Cyrila a Metoděje je hlavní pravoslavný chrám České republiky

Původně katolický kostel byl postaven podle plánů K. I Dientzenhofera a P. I. Bayera v roce 1736. V rámci josefinských reforem byl padesát let poté, roku 1785, odsvěcen a spolu s přilehlým domem pro vysloužilé kněze přeměněn na vojenský sklad a kasárna.

V období První republiky osiřelý kostel připadl nově založené Československé pravoslané církvi (1921), která jej zrekonstruovala a zřídila při něm své hlavní sídlo.

Katedrála sv. Cyrila a Metoděje je dnes známa také jako dějiště pohnutých událostí 2. světové války. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 poskytli představitelé pravoslavné církve skupině sedmi československých parašutistů útočiště v chrámu. Bohužel je zde po několika dnech nacisté vypátrali a zaútočili na kostel. Parašutisté se do poslední chvíle bránili, a těsně předtím, než by byli nacisty zajati, se zabili. Jejich poslední slova, která na nepřítele volali, byla: "Nikdy se nevzdáme. Slyšíte? Nikdy! Jsme Češi."

Operace Anthropoid spustila vlnu nacistického teroru. Města Lidice a Ležáky byla srovnána se zemí, všichni mužští obyvatelé popraveni, ženy a děti odvlečeny do koncentračních táborů. Biskup Gorazd spolu s dalšími představiteli pravoslavné církve a jejich rodinami byli mučeni a popraveni za to, že poskytli úkryt parašutistům.
Dnes je v kryptě chrámu na připomenutí těchto událostí zřízen důstojný Národní památník hrdinů heydrichiády.

 

Kudy tam?

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    metro B (žlutá linka) - stanice Karlovo náměstí
    tramvaje 3, 4, 10, 14, 16, 18, 22 - zastávka Karlovo náměstí
  • Nejbližší parkování:
    Central Parking Prague, Karlovo náměstí 292/15

Nadcházející akce

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK - Náhled

Sezóna 2020 - 2021 | Symfonický orchestr FOK obohacuje kulturní život hlavního města a reprezentuje českou kulturu v zahraničí na té nejvyšší úrovni již více než 75 let. Vybírejte z vynikajících koncertů, které tento orchestr hraje či organizuje.

Komorní koncerty České filharmonie v Rudolfinu

Komorní koncerty České filharmonie v Rudolfinu - Náhled

Podzim 2020

Komorní koncerty, na nichž vystupují členové České filharmonie, jsou příjemnou alternativou orchestrálních vystoupení. Programy jsou sestaveny tak, aby si vybrali nároční posluchači i milovníci známých melodií.

Koncerty klasické hudby v Klementinu

Koncerty klasické hudby v Klementinu - Náhled

Bývalá jezuitská kolej Klementinum ukrývá skvosty barokní architektury, a v překrásných interiérech Zrcadlové kaple, kostela Nejsv. Salvátora či kostele sv. Klimenta se konají koncerty s vysokou uměleckou úrovní.

Koncerty ve smetanově síni Obecního domu

Koncerty ve smetanově síni Obecního domu - Náhled

Sezóna 2020

Architektonická perla a mistrovské dílo secesního stylu, luxusně zdobená, nádherná Smetanova síň nabízí dech beroucí poslech klasické hudby v podání předních symfonických orchestrů nebo komorních souborů.

Festival pravoslavné hudby Archaion Kallos

Festival pravoslavné hudby Archaion Kallos - Náhled

Říjen 2020 | Po předchozích úspěšných ročnících i letos Archaion Kallos otvírá cestu ke krásným hudebním a duchovním zážitkům. Uslyšíme hudbu, která zněla v Byzantské říši, díla S. Rachmaninova, B. Martinů, A. Pärta, i premiéry soudobých skladatelů.

Varhanní hudba v pražských kostelech

Varhanní hudba v pražských kostelech - Náhled

Koncerty duchovní, varhanní a klasické hudby. Zážitek z krásné hudby v interpretaci renomovaných zpěváků a instrumentalistů většinou v doprovodu varhan bude ještě umocněn oslňující architekturou a výzdobou kostelních interiérů.

Adventní a vánoční koncerty v Praze

Adventní a vánoční koncerty v Praze - Náhled

Prosinec 2020 | Advent a Vánoce, to je doba radostného očekávání, společenských setkání, a také jeden z vrcholů koncertní sezóny. Zpříjemněte si tento sváteční čas krásnou hudbou. Ti nejlepší umělci hrají v pražských koncertních sálech a chrámech právě pro Vás.

Novoroční koncerty v Praze

Novoroční koncerty v Praze - Náhled

Vstupte do roku 2021 s hudbou! Slavnostní koncerty orchestrů, komorní koncerty, varhany v pražských chrámech, či romantická večeře s živou hudbou pro Vaše jedinečné zážitky.

Skupinové slevy

Skupinové slevy - Náhled

Chystáte se na koncert nebo představení a je vás více než 10? Nabízíme množstevní slevy 10% a výše! Kontaktujte nás zde, pomocí formuláře, zajistíme vám vstupenky za bezkonkurenční cenu.

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy - Náhled

Věnujte jedinečný dárek - poukaz na vstupenky! Stylový poukaz můžete vyladit osobním vzkazem, a Vaši blízcí si budou moci vybrat koncert podle svého přání.

Náš tip

Nejprodávanější