Katedrála sv. Víta

Pražský hrad, Praha 1

Kostel

Zobrazit detail
Adresa:Pražský hrad, Praha 1
Kapacita:700
Vytápění:Ano
Bezbariérový vstup:Ano
Recenze: (18)

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě je hlavním chrámem naší země

Budována po staletí, korunována českým lvem na hlavní věži, Katedrála sv. Víta je symbolem naší země  a místem, kde se setkává moc světská a duchovní.

Katedrála byla založena Karlem IV. na místě starší baziliky sv. Víta. Zatímco většina evropských katedrál byla stavěna uvnitř měst, katedrála sv. Víta vyrůstala nad Prahou, uprostřed Pražského hradu. Od počátku byla koncipována jako dominantní prvek města, a budována s velkými uměleckými a duchovními aspiracemi. 

První architekt, Matyáš z Arrasu, vytvořil plán podle modelů francouzských katedrál. Jeho následovník Petr Parléř dodal katedrále progresivní a originální prvky. Po smrti Karla IV. však byla stavba katedrály pozastavena, a v následujících staletích sice byly prováděny dílčí úpravy, ale katedrála zůstávala nedostavěna. Až počátkem 20. století byla dostavěna západní část, na jejíž výzdobě se podíleli přední umělci doby (A. Mucha, V. Sucharda, ad.)

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jak zní celé její jméno, je sídlem pražského arcibiskupa a také posvátným místem posledního odpočinku světců, českých králů, římských císařů. Svatováclavská kaple, klenot gotického umění, ukrývá ostatky sv. Václava, hlavního patrona českých zemí. Nad touto kaplí nechal Karel IV. zbudovat komoru pro uschování korunovačních klenotů. Čeští králové byli v katedrále sv. Víta korunováni od 14. století až do roku 1836. 

Návštěva katedrály sv. Víta je bezpochyby vrcholným bodem procházky po Pražském hradě. Její přední část můžete navštívit bez poplatku, je však třeba počítat s dlouhými frontami. V ranních hodinách však možná zastihnete katedrálu bez davů. Krásným zážitkem je slyšet zvonit katedrální zvony.

Každoročně během letní sezóny se v katedrále sv. Víta koná mezinárodní hudební festival Svatovítské varhanní večery, jedinečná příležitost navštívit koncert v hlavním chrámu země a slyšet unikátní romantické varhany. Doporučujeme přjít na koncert raději s předstihem (cca 40 minut), kvůli bezpečnostním kontrolám před vstupem do areálu Pražského hradu.

Věděli jste?

Katedrála sv. Víta je jedním z posledních pražských kostelů, kde zvony nejsou řízeny strojem, ale obsluhovány ručně. Svatovítští zvoníci jsou skupinou dobrovolníků, pro které je zvonění posláním...

Kudy tam?

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    tramvaje 22 - zastávka Malostranská (vstup od Zámeckých schodů) nebo Pražský hrad (vstup od Prašného mostu)
  • Nejbližší parkování:
    horní část Malostranského náměstí
    nebo parkoviště poblíž zastávky tram Pražský hrad

Nadcházející akce

Mezinárodní festival České doteky hudby 2021

Mezinárodní festival České doteky hudby 2021 - Náhled

Září 2021

Festival České doteky hudby uvádí vrcholná díla orchestrální i komorní hudby v mimořádně historicky hodnotných sálech, důraz je kladen na propojení hudby s výjimečnou architekturou. Vychutnejte si orchestrální díla i atraktivní komorní koncerty v provedení předních umělců.

Varhanní festival v bazilice sv. Jakuba

Varhanní festival v bazilice sv. Jakuba - Náhled

Srpen a září 2021

Po dlouhém půstu si dopřejte hudební hostinu, koncerty Mezinárodního varhanního festivalu v Bazilice sv. Jakuba. Uslyšíme díla J. S. Bacha, C. Francka a dalších. Špičkoví varhaníci z USA, Belgie, Francie, Německa i České Republiky rozezní nejslavnější a největší varhany v Praze.

Mezinárodní festival Dvořákova Praha

Mezinárodní festival Dvořákova Praha - Náhled

Září 2021

Série koncertů představuje díla Antonína Dvořáka a jeho současníků v interpretaci hvězd jako jsou Vídeňští filharmonikové, orchestr milánské La Scaly, Česká filharmonie, András Schiff a další. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina a dalších atraktivních sálech.

Vzdělávací programy České filharmonie

Vzdělávací programy České filharmonie - Náhled

Koncerty a workshopy pro zvídavé děti a jejich neméně zvídavé rodiče, pro teenagery i dospělé. Přijďte do Rudolfina strávit čas s členy České filharmonie a zažijte radost z hudby a hudebního tvoření.

Koncerty klasické hudby v Klementinu

Koncerty klasické hudby v Klementinu - Náhled

Bývalá jezuitská kolej Klementinum ukrývá skvosty barokní architektury, a v překrásných interiérech Zrcadlové kaple, kostela Nejsv. Salvátora či kostele sv. Klimenta se konají koncerty s vysokou uměleckou úrovní.

Koncerty ve Smetanově síni Obecního domu

Koncerty ve Smetanově síni Obecního domu - Náhled

Sezóna 2021

Architektonická perla a mistrovské dílo secesního stylu, luxusně zdobená, nádherná Smetanova síň nabízí dech beroucí poslech klasické hudby v podání předních symfonických orchestrů nebo komorních souborů.

Skupinové slevy

Skupinové slevy - Náhled

Chystáte se na koncert nebo představení a je vás více než 10? Nabízíme množstevní slevy 10% a výše! Kontaktujte nás zde, pomocí formuláře, zajistíme vám vstupenky za bezkonkurenční cenu.

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy - Náhled

Věnujte jedinečný dárek - poukaz na vstupenky! Stylový poukaz můžete vyladit osobním vzkazem, a Vaši blízcí si budou moci vybrat koncert podle svého přání.

Náš tip

Hidden Secrets - Náhled

Hidden Secrets

21. května 2021 | 10:00 (pá)

Old Town Square and Jewish Quarter

Nejprodávanější