Týnský kostel - Kostel Panny Marie před Týnem na Staroměstském náměstí

Staroměstské náměstí 14, Praha 1 - Staré Město

Kostel

Zobrazit detail
Adresa:Staroměstské náměstí 14, Praha 1 - Staré Město
Kapacita:300
Vytápění:Ne
Bezbariérový vstup:Ne
Recenze: (76)

Věže Týnského chrámu jsou již šest staletí dominantou Starého města

Kdysi stál daleko za náměstím malý kostel, přináležející ke dvoru Ungeltu. Ve 14. století byl tento kostelík a přilehlé pozemky nahrazeny mohutnou stavbou chrámu, který za husitských dob připadl utrakvistům a stal se nejvýznamnějším pražským kostelem. Po Bílé Hoře byl stržen zlatý kalich z průčelí kostela, a zlato z něj použito na mandorlu zářící okolo sochy Madony. Dnes je kopie kalichu symbolicky opět na svém místě...

Kostel Panny Marie před Týnem láká znalce umění vzácnými uměleckými díly: gotické pašijové motivy na severním portálu, oltářní obrazy barokního malíře Karla Škréty, unikátní renesanční náhrobek astronoma Tychona de Brahe, vzácné varhany a další unikátní památky tvoří jedinečný celek, za nímž se sjíždí poutníci z celého světa.

Týnské varhany postavil v roce 1673 Johann Heinrich Mundt. Jde o mimořádný unikát: nejen, že jsou to nejstarší funkční varhany v Praze, ale díky citlivým rekonstrukcím jsou zachovány v původní barokní podobě. Jejich autentický zvuk můžeme slyšet na četných nahrávkách i v rámci koncertů klasické hudby, které jsou v Týnském chrámu pořádány.

Navštívíte-li Týnský chrám ráno, uvidíte jej zalitý zelenkavým světlem, pronikajícím gotickými okny.  Při koncertě se rozezní barokní varhany a naplní prostor spolu s tóny smyčců. A až půjdete z koncertu domů, nezapomeňte se ohlédnout: ve večerním osvětlení se šeré věže chrámu proměnily v pohádkový zámek.

Věděli jste?

Největší týnský zvon Maria odlil v roce 1553 zvonař Tomáš Jaroš. Na šest a půl tuny vážící zvon se zvoní ručně, při mimořádných příležitostech (Štědrý den, Boží hod a další svátky), a k jeho rozeznění je potřeba čtyř zvoníků.

Kudy tam?

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    metro A (zelená linka) - stanice Staroměstská
    tramvaje 2, 17, 18 - zastávka Staroměstská
  • Nejbližší parkování:
    Rudolfinum Parking, Alšovo nábřeží 12, Praha 1 
    Mariánské náměstí

Nadcházející akce