Pražský hrad - Katedrála sv. Víta

Pražský hrad, Praha 1

Kostel

Zobrazit detail
Adresa:Pražský hrad, Praha 1
Kapacita:700
Vytápění:Ano
Bezbariérový vstup:Ano
Recenze: (51)

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě je hlavním chrámem naší země

Budována po staletí, korunována českým lvem na hlavní věži, Katedrála sv. Víta je symbolem naší země  a místem, kde se setkává moc světská a duchovní.

Katedrála byla založena Karlem IV. na místě starší baziliky sv. Víta. Zatímco většina evropských katedrál byla stavěna uvnitř měst, katedrála sv. Víta vyrůstala nad Prahou, uprostřed Pražského hradu. Od počátku byla koncipována jako dominantní prvek města, a budována s velkými uměleckými a duchovními aspiracemi. 

První architekt, Matyáš z Arrasu, vytvořil plán podle modelů francouzských katedrál. Jeho následovník Petr Parléř dodal katedrále progresivní a originální prvky. Po smrti Karla IV. však byla stavba katedrály pozastavena, a v následujících staletích sice byly prováděny dílčí úpravy, ale katedrála zůstávala nedostavěna. Až počátkem 20. století byla dostavěna západní část, na jejíž výzdobě se podíleli přední umělci doby (A. Mucha, V. Sucharda, ad.)

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jak zní celé její jméno, je sídlem pražského arcibiskupa a také posvátným místem posledního odpočinku světců, českých králů, římských císařů. Svatováclavská kaple, klenot gotického umění, ukrývá ostatky sv. Václava, hlavního patrona českých zemí. Nad touto kaplí nechal Karel IV. zbudovat komoru pro uschování korunovačních klenotů. Čeští králové byli v katedrále sv. Víta korunováni od 14. století až do roku 1836. 

Návštěva katedrály sv. Víta je bezpochyby vrcholným bodem procházky po Pražském hradě. Její přední část můžete navštívit bez poplatku, je však třeba počítat s dlouhými frontami. V ranních hodinách však možná zastihnete katedrálu bez davů. Krásným zážitkem je slyšet zvonit katedrální zvony.

Každoročně během letní sezóny se v katedrále sv. Víta koná mezinárodní hudební festival Svatovítské varhanní večery, jedinečná příležitost navštívit koncert v hlavním chrámu země a slyšet unikátní romantické varhany. Doporučujeme přjít na koncert raději s předstihem (cca 40 minut), kvůli bezpečnostním kontrolám před vstupem do areálu Pražského hradu.

Věděli jste?

Katedrála sv. Víta je jedním z posledních pražských kostelů, kde zvony nejsou řízeny strojem, ale obsluhovány ručně. Svatovítští zvoníci jsou skupinou dobrovolníků, pro které je zvonění posláním...

Kudy tam?

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    tramvaje 22 - zastávka Malostranská (vstup od Zámeckých schodů) nebo Pražský hrad (vstup od Prašného mostu)
  • Nejbližší parkování:
    horní část Malostranského náměstí
    nebo parkoviště poblíž zastávky tram Pražský hrad

Nadcházející akce