Reduta - Černé divadlo

Národní třída 20, Praha 1

Černé divadlo

Zobrazit detail
Adresa:Národní třída 20, Praha 1
Kapacita:100
Vytápění:Ano
Bezbariérový vstup:Ne
Recenze: (14)

Divadlo v Redutě

Po letech se do divadla v Redutě můžete těšit na pravidelná představení Divadla Jiřího Srnce!

Historie:

Prvními divadelními představeními byly v roce 1957 tzv. text-appealy. Byly to prvky literárního kabaretu, které měly apelovat na diváky formou hudby a slova. Jejich tvůrci byli Jiří Suchý a Ivan Vyskočil. Představení měla obrovský úspěch. Suchý s Vyskočilem vedli dialog s diváky o problémech, na které oficiální kultura nebyla schopna odpovědět. Rok nato vzniklo Vyskočilovo divadlo Na zábradlí a Suchého Semafor. V tradici text-appealů pokračoval soubor Paravan s J.R.Pickem. Divadélko Paravan byl literární kabaret s ambicemi intelektuálního humoru. Hudební složku obstarával slavný orchestr Slávy Kunsta.

V 60. letech vzniká Nedivadlo Ivana Vyskočila, ale po normalizaci v roce 1970 musí Vyskočil z Reduty odejít. Název divadla jaksi předurčoval vědomé odmítání divadelních konvencí, byl to počátek alternativního divadla, v té době naprosté zjevení a naděje do budoucna.

Pod vedením tehdy monopolního Pragokoncertu dochází ke stagnaci a neutěšené dramaturgii. Střídaly se různé divadelní styly, které žánrově zcela nesouvisely s původním zaměřením divadla. Přesto se našly výjimky jako Divadlo Járy Cimrmana či některé vynikající pantomimy ( Rudolf Papežík, Ctibor Turba apod.) Výborná byla Pantomima Alfreda Jarryho. Nekonformní představení, inspirované absurdním divadlem, surrealismem a jazzem s hlavními představiteli Hybnerem, Rýdou a Turbou, byla normalizátory zrušena v roce 1972.

V Redutě našlo svůj dočasný domov i několik dalších vynikajících tvůrčích seskupení jako Divadlo Járy Cimrmana, velice úspěšní byli též se svým představením O. Kaiser a J. Lábus.

Po sametové revoluci se otevřela cesta pro svobodnou dramaturgii Divadla Reduta, která využívá nové projekty a inscenace známých i začínajících umělců. Reduta se stále snaží být místem dobrého humoru a kulturním centrem vůbec..

Kudy tam?

Vchod do divadla je totožný s vchodem do Reduty Jazz Clubu. Divadlo se nachází v jazzclubu. 

  • Spojení městskou hromadnou dopravou:
    metro B (žlutá linka) - stanice Národní třída
    tram 6, 9, 18, 22, 91 - zastávka Národní třída
  • Nejbližší parkování:
    Národní divadlo, Ostrovní 1

Nadcházející akce